הדרכת הורים

פעמים רבות אני נתקל בהורים מאוד מגוייסים לטובת הילד אך לעיתים מתקשים בהחלטות לגבי גבולות והכלה. במקרים אלו ההורים עשויים להפיק מתהליך הדרכת הורים. 
 
למעשה, הדרכת ההורים מתמקדת בתפקוד ההורי ולא בנושאים זוגיים או אחרים אם כי לעיתים קשה להפריד את תפקיד ההורות משאר הנושאים, במיוחד כשמדובר על הורים גרושים ואז המטען הרגשי מקשה על החלטות אוביקטיביות בחינוך הילד (כגון פיצוי ורגשות אשמה).
במוקד ההדרכה עומדות העמדות והתפיסות החינוכיות והעצמיות השונות והדומות של ההורים והשפעתם על החינוך שלהם עם הילד. 

במהלך ההדרכה ישנם מצבים בהם היא בעלת אופי מנחה ומייעץ ביחס לדרכי התנהגות הורית רצויה. ואולם,לרוב לא מדובר בהעברת הנחיות חד משמעיות כיצד להתנהג, אלא בתהליך המזמין לגילוי וחשיבה משותפת של התכנים ההוריים המנתבים את התפקוד ההורי, כדי שיהיה מותאם כמה שיותר לילד ולצרכיו הייחודיים.
 
מניסיוני למדתי שלעיתים כאשר הטיפול בילד מתבצע במקביל להדרכת הורים ניתן לראות שינויים משמעותיים יותר בפרק זמן קצר יותר, ולכן אני לעיתים נפגש עם ההורים במקביל לטיפול פרטני בילד. חשוב לזכור, הילד אינו מנותק מסביבתו המשפחתית וההורית ומושפע ומשפיע עליה. במקרים מסוימים הדרכת הורים משמעותית יותר כדי ליצור את השינוי הנדרש בילד מאשר הטיפול הישיר בו וזאת לרוב על ידי גישה חינוכית עקבית ורציפה.