אבחון לבדיקת מוכנות לכתה א'

מהי מטרת האבחון ? (אבחון בשלות)

מטרת האבחון הינה בדיקת הבשלות לקראת המעבר לכיתה א'. האבחון מיועד לתלמידי גן חובה שעולה שאלה לגבי המוכנות שלהם לעבור לבית הספר בשנה הבאה.
 
חשוב לזכור כי ישנה שונות רבה בין תלמידי הגנים סביב רכישת מיומנויות הקריאה, הבנת הנקרא, הכתיבה והחשבון. באבחון ניתנת המלצה על התערבות מתאימה לקראת הלימודים. למעשה, האבחון בודק יכולות קוגניטיביות (חשיבה, אינטיליגנציה), יכולות גרפומוטוריות ותפיסה חשבונית בהתאם לנדרש מקבוצת הגיל. כמו כן, ישנה בחינת ההלימה למוכנות הרגשית של הילד לקראת המעבר לכיתה א'. אבחון זה ייערך במשולב עם אבחון פסיכולוגי או בפני עצמו, בהתאם לקשיים המדווחים.
 
מטרתו של אבחון הבשלות הינה בראשו בראשונה, לתת תשובה אם הילד מוכן לכיתה א', אם יש צורך בסיוע על ידי  איש מקצוע (מורת שילוב/גננת שיח), וכן האם יש צורך בהפניות לאבחון אצל אנשי מקצוע נוספים במקרה הצורך (ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, נוירולוג). בנוסף, האבחון מאפשר מתן המלצה תקפה לרשות המקומית לצורך הישארות שנה נוספת בגן חובה.

אבחון "הדלגה" לכיתה א
האבחון יכול להיעשות רק על ידי גורם מקצועי מורשה:

פסיכולוג מומחה,שעבר הכשרה מיוחדת בתחום האבחון הפסיכולוגי לתלמידי גנים. (כפסיכולוג מומחה, אני בעל ההכשרה הנדרשת בחוק ועל פי נהלי משרד החינוך ומשרד הבריאות וכן על פי הנדרש ביחידת רישום בעריות וברשות המקומית).